close
close

DARMOWA DOSTAWA NA NASTĘPNY DZIEŃ

Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?


Bardzo cieszy nas fakt, że w ostatnich latach korzystanie z pomocy psychologicznej staje się coraz bardziej popularne i… po prostu normalne. Jeśli ty również stoisz przed tą decyzją – dobrze, że tu trafiłaś_eś! W tym artykule, na bazie aktualnej wiedzy psychologicznej i własnych doświadczeń, opowiemy Ci, jak znaleźć tego idealnego psychoterapeutę. Przy okazji dowiesz się też, czemu w Polsce jest to trudniejsze niż w pozostałej części Europy.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Kto może uzyskać uprawnienia psychoterapeuty?
 • Czym różni się psycholog i psychiatra od psychoterapeuty?
 • O co warto zapytać przed pierwszą wizytą?
 • Jak powinno wyglądać spotkanie?

Psycholog? Ale kto to? Zamieszanie w polskim prawie

Być może słyszałaś_eś już o tym, że w Polsce nie ma ustawy o zawodzie psychologa. To mit! Ustawa jest – została uchwalona 8 czerwca 2001r. przez ówczesnego prezydenta, Aleksandra Kwaśniewskiego.

Więc w czym tkwi haczyk?

A w tym, że po dziś dzień nie powstały do niej przepisy wykonawcze. To oznacza, że w świetle prawa psychologiem może zostać niemal każdy. Dlatego też tak ważne jest, aby wśród wielu osób znaleźć specjalistę o europejskim standardzie, który posiada odpowiednie kompetencje do prowadzenia terapii.

Psycholog vs. psychoterapeuta vs. psychiatra

Zaczynając swoje poszukiwania, warto wiedzieć, do kogo tak właściwie się wybrać. Przeszukując internet możesz natknąć się na trzech rodzajów specjalistów:

 • psycholog – w zależności od swojej specjalizacji może zajmować się różnego rodzaju problemami, na przykład motywacją sportowców lub interwencją w sytuacjach kryzysowych. Nie może on jednak prowadzić psychoterapii.
 • psychiatra – to osoba, która ukończyła studia z medycyny, po czym zrobiła specjalizację z psychiatrii. Lekarz o tym ukierunkowaniu zajmuje się diagnozowaniem zaburzeń psychicznych i doborem leków, lecz nie prowadzi terapii. Czasem może się jednak zdarzyć, że psychiatra jest również psychoterapeutą.
 • psychoterapeuta – to osoba, która posiada dyplom magistra psychologii lub pokrewny, oraz ukończyła przynajmniej 4-letnią szkołę psychoterapii w jednym z nurtów psychologicznych. Co ważne, psychoterapeuta nie ma uprawnień do stawiania diagnozy i przepisywania leków. To osoba, która pomaga uporać się z życiowymi problemami i my opiszemy właśnie ten zawód.

Od czego zacząć poszukiwania?

Zanim zaczniesz się rozglądać za konkretnym psychoterapeutą, najlepiej zrobić krótkie rozeznanie w dostępnych nurtach psychologicznych. Tutaj nie ma idealnej recepty czy najlepszego wyboru: musisz to poczuć i zobaczyć, które założenia są najbliższe twojemu sercu 😉 Aktualnie jednym z najpopularniejszych nurtów jest nurt poznawczo-behawioralny, a zaraz za nim terapia psychodynamiczna i psychoanalityczna, humanistyczna oraz gestalt. 

Innym dobrym rozwiązaniem jest dobranie nurtu pod problem, z którym się przychodzi: na przykład inne podejście może sprawdzić się w terapii depresji, a jeszcze inne w przypadku PTSD (zespołu stresu pourazowego).

Czas na wybór specjalisty!

Nadszedł ten najważniejszy, a dla wielu i najtrudniejszy moment – wybór osoby, która będzie wskazywać ci drogę do lepszego samopoczucia. Poniżej jednak damy ci kilka wskazówek, z którymi możesz mieć pewność, że trafisz na prawdziwego psychoterapeutę.

Najważniejsze, czyli certyfikat

Każdy dobry specjalista w opisie swojego doświadczenia powinien podać certyfikat świadczący o ukończeniu szkoły psychoterapii. Taka informacja gwarantuje nam, że dana osoba nie tylko ma odpowiednie kompetencje do wykonywania zawodu, ale też odbyła minimum 300 godzin własnej terapii.

Aktualnie na straży jakościowej pomocy psychologicznej stoi Polskie Towarzystwo Psychologiczne, które na swojej stronie podaje rekomendowane ośrodki kształcące najlepszych psychoterapeutów. Koniecznie sprawdź, czy certyfikat wybranej przez ciebie osoby pochodzi z jednej tych szkół.

Jeśli nie znalazłaś_eś informacji odnośnie certyfikatu danego psychoterapeuty, nie bój się o niego zapytać. Dobry psychoterapeuta chętnie się nim z tobą podzieli.

 

O co warto zapytać przed pierwszą wizytą?

Psychoterapeuta, tak jak każdy człowiek, w niektórych tematach czuje się pewniej, a w innych mniej. Kontaktując się z wybraną osobą warto zapytać o doświadczenie w zakresie terapii podobnego problemu. Nawet, jeśli odpowiedź będzie przecząca, prawdopodobnie psychoterapeuta przekaże ci kontakt do zaprzyjaźnionego specjalisty, który będzie posiadał odpowiednie predyspozycje. Jeśli jednak nie potrafisz sprecyzować, z czym chcesz udać się na konsultację, to też jest OK. Wtedy możesz po prostu pominąć tę kwestię, a odpowiedź ujawni się sama podczas pierwszych kilku spotkań 🙂

Dobrze jest też zapytać o superwizje, czyli regularne spotkania terapeuty z innym terapeutą, na których omawiają ewentualne trudności występujące podczas pracy. To niezbędny element etycznego wykonywania tego zawodu, dlatego warto się upewnić, że wybrana przez nas osoba poddaje się superwizji.

Pierwsza wizyta – jak powinna wyglądać?

Zazwyczaj pierwsze kilka spotkań różni się od pozostałej części terapii. Psychoterapeuta zadaje wtedy dużo pytań, aktywnie słucha i robi notatki. To zupełnie normalne – musi cię poznać, aby wybrać dla ciebie najlepszą drogę. Nie musisz się do niej przygotowywać, jednak jeśli czujesz, że ułatwi ci to postawienie pierwszych kroków, możesz spisać na kartce wszystkie obawy, którymi chcesz się podzielić podczas wizyty

Trzeba być też świadomym, że psychoterapeuta nie poda ci gotowych rozwiązań twoich problemów. Ba, nawet nie może tego robić! Podczas terapii powinien się stosować do trzech najważniejszych, nienaruszalnych zasad:

 • Bez oceniania. Pamiętaj, że wszystko, co powiesz, nie powinno być oceniane przez drugą osobę.
 • Bez gotowych rozwiązań. Ostateczna decyzja co do postępowania zawsze należy do ciebie, jako klienta. Psychoterapeuta jedynie oświetla ci właściwą drogę.
 • Bez prywatnych spraw. Czas, który spędzasz w gabinecie jest zarezerwowany tylko i wyłącznie dla ciebie, a psychoterapeuta nie powinien w tym czasie poruszać tematów związanych ze swoim życiem prywatnym.

CBD a terapia

Przepracowywanie problemów i idące za tym zmiany bywają trudne, ale to właśnie dla nich decydujemy się na tak ważny krok. W tym procesie dużą pomocą jest właśnie CBD, polecane nie tylko przez wielu klientów, ale i przez samych terapeutów. Kanaste wspomaga regulację emocji i redukuje stres, które często stanowią blokadę podczas terapii.

Psychoterapia to nie tylko dojrzała decyzja, ale też pierwszy krok ku poprawie jakości swojego życia. A ty, pomożesz sobie poczuć się lepiej?

 

Bibliografia

 1. Maruszewski, T. (2011) Psychologia poznania. Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

* Poziom THC w sprzedawanych produktach nie przekracza 0,2%.
Prezentowany produkt nie jest przeznaczony do diagnozowania, leczenia lub zapobiegania jakiejkolwiek chorobie. Efekty zażywania produktów mogą się różnić.