Jak praktykować wdzięczność? 3 praktyczne porady
ZAMRAŻAMY CENY NA ŚWIĘTA!
-50% z kodem ZIMA
Zmień swój sposób myślenia, a zmienisz swoje życie. Prawdopodobnie każdy z nas choć raz usłyszał stwierdzenie mówiące o tym, że postrzeganie świata wokół nas zależy w dużej mierze od naszych myśli. Jest prawdą, że pewnych przeszkód nie da się pokonać tylko za pomocą pozytywnego nastawienia, lecz dzięki niemu w każdej sytuacji jest nam łatwiej. Liczne badania wykazały, że ludziom, którzy nie mają problemu z wyrażaniem wdzięczności, żyje się lepiej i bardziej optymistycznie patrzą w przyszłość. Jak zatem nauczyć się praktykować wdzięczność każdego dnia?
W świecie wszechobecnych portali społecznościowych, w którym stale porównujemy się z innymi, nie jest łatwo przenieść uwagę z tego, czego nie posiadamy, na to, czym już dysponujemy. Istnieje jednak wiele sposobów, by zacząć żyć bardziej pozytywnie dzięki docenianiu tego, co już mamy. Jednym z nich jest ograniczenie czasu, jaki spędzamy na portalach społecznościowych. Dla wielu może się to okazać prawdziwie wyzwalającym uczuciem.
Jak jeszcze praktykować wdzięczność?
1. Zacznij prowadzić „dziennik wdzięczności”
Wytrwałość i konsekwencja to najważniejsze czynniki w dążeniu do celu, zwłaszcza jeśli pragniemy wprowadzić w naszym życiu istotne zmiany. Jednym ze sposobów, aby to osiągnąć, jest prowadzenie tzw. „dziennika wdzięczności”. Badania dowiodły, że najlepszym czasem na zapisywanie tego, za co jesteśmy wdzięczni, są godzinny poranne – zaraz po obudzeniu lub wieczorne – zaraz przed pójściem spać.
Przeznacz chwilę rano na wyrażenie wdzięczności za trzy rzeczy, które są obecne w Twoim życiu, a wieczorem spisz trzy dobre rzeczy, które wydarzyły się tego dnia. Dzięki temu będziesz w stanie zapomnieć o problemach minionego dnia, a nawet spojrzeć na rzeczywistość w lepszym świetle.
Oczywiście, każdy powinien dokonywać zapisów o takiej porze dnia, która jest dla niego najlepsza i nie koliduje z jego rozkładem dnia. Najważniejsze, by pisząc, poczuć szczerą, niekłamaną wdzięczność.
2. Podziękuj tym, których kochasz
Biorących udział w badaniu Wharton School na Uniwersytecie Pensylwanii podzielono na dwie grupy. Pierwsza z nich wykonywała standardowe telefony z prośbą o darowizny, natomiast druga wykonywała je po wcześniejszej rozmowie z rektor uczelni, podczas której rektor wyrażała głębokie uznanie dla ich pracy. Grupa, w stosunku do której rektor wyraziła wdzięczność, wykonała o 50% więcej telefonów niż drugi zespół.
Badanie pokazuje, że niezależnie, czy robimy coś w ramach pracy, przyjaźni czy z miłości do drugiej osoby, zawsze szczególnie motywuje nas świadomość, że ktoś będzie nam wdzięczny; wtedy naprawdę wiele możemy zmienić. A więc znajdź chwilę, aby napisać do przyjaciela, jak bardzo jest ci bliski – odzew powinien być nadzwyczaj dobry.
3. Medytuj każdego dnia
Wśród codziennego pędu i niekończącej liczby zadań do wykonania, szczególnie warto poświęcić choć kilka, aby przyjrzeć się swojemu oddechowi i zwrócić uwagę na odczucia w ciele. W im pełniejszej harmonii z własnym ciałem żyjemy, tym łatwiej jest nam dostrzec codzienne, wszechobecne dobro i piękno, które oferuje nam świat zewnętrzny.
Zapoznaj się z naszym artykułem dotyczącym medytacji uważności: “Praktyka Uważności w Codziennym Życiu – 5 Porad”.