Hidden
Czas czytania: 3 minuty
Data publikacji:
#kanaste#medytacja#mindfulness#uważność

Medytacja uważności w życiu codziennym – 5 kroków

Jak mawia nauczyciel medytacji, Kirat Randhawa, “Uważność jest z natury radosnym doznaniem. Wiąże się z uświadomieniem sobie całej prawdy o doświadczaniu świata ze stabilnym umysłem i otwartym sercem. Jest zaproszeniem do poznawania teraźniejszości z jej wszystkimi pierwiastkami – cierpieniem, spokojem oraz pustką. W ten sposób możemy nauczyć się identyfikować te części naszej rzeczywistości, które sprawiają nam ból, a także te, które prowadzą do wolności. Możemy pracować nad stopniową likwidacją przyczyn naszych trosk, jednocześnie pielęgnując źródła trwałego szczęścia. Nasz świat jest pełen rozrywek oraz rozpraszających bodźców, co sprawia, że osiągnięcie samoświadomości może być dużym wyzwaniem.” Opracowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą Wam w codziennym ćwiczeniu medytacji uważności.

Rozpocznij od wprowadzenia uważności do codziennych zadań

Jeżeli stawiasz dopiero pierwsze kroki w swojej przygodzie z medytacją oraz treningiem uważności, zacznij od skupienia uwagi na jednej lub dwóch rutynowych czynnościach. Podczas robienia porannej kawy bądź herbaty, zwolnij i przyjrzyj się wnikliwie wszystkim etapom tego procesu. Obserwuj dokładnie w jaki sposób płyn wlewa się do kubka, patrz na unoszącą się ku górze parę, skup wzrok na bogatej barwie napoju. Poświęć kilka chwil na powolnym piciu w zupełnej ciszy, skupiając się na temperaturze, smaku i aromacie. Możesz także ćwiczyć uważność podczas mycia naczyń czy porannego ścielenia łóżka – rozpoczęcie od małych, prostych zadań pozwoli Ci zrozumieć, jak dużo świadomości można osiągnąć w każdej chwili życia. 

Poświęć czas na medytację

Niezależnie od tego, czy używasz aplikacji takich jak Headspace, czy medytujesz samodzielnie, upewnij się, że masz na to specjalnie przeznaczony czas. “Jakość jest ważniejsza od ilości, a systematyczność jest kluczowa.” mówi Kirat. “5-10 minut intensywnej medytacji każdego dnia jest dużo bardziej wartościowe, niż 45-60 minut raz w tygodniu.” Medytacja może być korzystna o każdej godzinie, jednakże poranne ćwiczenie tuż po przebudzeniu zapewnia świadomości i uważność w ciągu całego dnia.

Racjonalnie korzystaj z technologii

Technologia daje nam wiele możliwości do nauki i rozwoju, ale jednocześnie potrafi bardzo szybko rozproszyć naszą uwagę. Staraj się sięgać po telefon lub komputer z rozmysłem, tylko w określonym celu. Zadaj sobie pytanie: “Co chcę zrobić?”. Skup się wyłącznie na zadaniu, które masz wykonać. Umyślne użytkowanie urządzeń elektronicznych pomoże Ci w stworzeniu zdrowego stosunku do technologii, uwolni Cię od jej rozpraszającego wpływu i pozwoli na świadome przeżywanie każdej chwili Twojego życia.

Praktykuj wdzięczność

Wyrażanie wdzięczności jest nieodłączną częścią uważności. Kiedy codziennie uświadamiamy sobie, za co jesteśmy wdzięczni w życiu, uczymy nasz umysł dostrzegać szczęście. Rano, tuż po przebudzeniu, zapisz trzy rzeczy, za które jesteś wdzięczny, a zanim położysz się spać, trzy rzeczy, które doceniłeś w ciągu dnia.

Idź we własnym tempie

Nie spiesz się i bądź cierpliwy, dopiero zaczynasz ćwiczyć uważność. Nie ma pośpiechu, aby dotrzeć do określonego etapu. Kultywowanie uważności jest ścieżką z wieloma stopniami i wymaga cierpliwości, współczucia oraz rozluźnienia. Im bardziej łaskawe jest nasze podejście do ćwiczenia uważności, tym lepszy dostęp osiągamy do wszystkiego, co może nam zaoferować.

Koszyk