Dobrostan
Czas czytania: 9 minut
Data publikacji:
#emocje#nastrój#samopoczucie#szczęście#wytrenuj szczęście

Wytrenuj swoje szczęście. Oto 6 niezawodnych pomysłów!

Każdy z nas pragnie szczęścia dla siebie i swoich najbliższych. Chcemy czuć się przyjemnie i spokojnie, być otoczeni ludźmi, którzy o nas dbają oraz realizować swoje marzenia. Dlatego też wszyscy szukamy sposobów na szczęście i próbujemy odgadnąć, co przynosi szczęście. Tymczasem, nauka pokazuje nam jak dużo zależy od nas, naszego nastawienia i tego, w jaki sposób troszczymy się o samych siebie. Jak zatem wytrenować szczęście? Sprawdźmy!

Z tego artykuły dowiesz się:

 1. Czy istnieje definicja szczęścia.
 2. Jak wygląda szczęście od kuchni.
 3. Gdzie mieszka szczęście.
 4. Jakie są sposoby, by odnaleźć szczęście.
 5. Dlaczego warto być szczęśliwym.

Definicja szczęścia?

Dawniej szczęście kojarzyło się ludziom z pomyślnością, sprzyjającym losem czy dobrą fortuną, które dbały o powodzenie ich starań. Dzisiaj jest dla nas jasne, że bycie szczęśliwym nie jest dziełem przypadku, ale rezultatem dobrostanu emocjonalnego i pozytywnej oceny swojego życia. Jednak stworzenie prostej definicji szczęścia to duże wyzwanie, ponieważ ludzie na bardzo różne sposoby odczuwają przyjemność i satysfakcję, które decydują o tym, czy czują się szczęśliwi. Badacze szczęścia podkreślają też znaczenie odczuwania pozytywnych emocji, spełnienia, zadowolenia, poczucia realizacji oraz dobrego samopoczucia. 

Szczęście od kuchni

Doskonały przepis na szczęście to:

Wszystko zaczyna się od tego, że każda negatywna sytuacja wymaga trzech pozytywnych emocji, aby bilans wyszedł na zero. Do tego potrzebujemy bliskich, którzy będą nas wspierać oraz okazywać troskę i zainteresowanie. A na koniec nasz własny, sekretny składnik – coś, co sprawia, że my sami dostrzegamy niezwykłą wartość naszego życia bez względu na to, co sądzą o nas inni.

Życiowa satysfakcja i spełnienie rodzą się ze zwykłych, codziennych przyjemności – najważniejsza jest regularność oraz przewaga miłych wspomnień. Dlatego nasza droga do szczęścia uczy stawiania małych kroków każdego dnia, zamiast zmuszać do wielkich poświęceń. Nieprzyjemności, kłopoty i negatywne emocje to niezwykle podstępny rywal, ponieważ zapamiętujemy je silniej, dłużej i intensywniej od miłych zdarzeń w naszym życiu. Tym bardziej powinniśmy skupić się na systematycznym praktykowaniu naszego szczęścia, ucząc się, gdzie możemy je w sobie znaleźć.

relacje Kanaste

Gdzie mieszka szczęście?

Szczęście ma różne barwy i odcienie – znajdziemy je w chwili spokoju, ale i w namiętności, dają je nam materialne rzeczy, ale i duchowe doświadczenia. Do odnalezienia go potrzebne są nam chwile przyjemności, uniesienia i rozluźnienia, ale też rozwój, nauka oraz praca, które dostarczają nam poczucia sensu. Choć szczęście każdego człowieka ma wspólne fundamenty – bezpieczeństwo, dobrostan, autonomię i relacje z innymi – to nasze szczęście jest unikalne i zależy od bardzo indywidualnych czynników, które pomagają nam osiągać stan, gdy czujemy przyjemność i zaspokojenie.

Osobista definicja szczęścia

To, jak rozumiemy szczęście, zależy od naszej kultury, tradycji rodzinnych, wychowania i wzorów, które przekazali nam najbliżsi, istotne są także nasz charakter i usposobienie, wiele zależy od wcześniejszych doświadczeń i standardu życia, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Sekretnym składnikiem jest zaangażowanie, a więc osobista więź z tym, co robimy w naszym życiu. Bez niego, choćbyśmy wypełnili każdy dzień różnymi przyjemnościami, nasza mapa do szczęścia zawsze będzie nieczytelna.

Otoczenie wpływa na odczuwanie szczęścia

Naukowcy pokazują, że to, co robimy i gdzie to robimy ma znaczenie dla naszego szczęścia. Najwięcej satysfakcji przynosi ludziom przyjemność płynąca z intymności i bliskości, ale tylko nieco mniej intensywnie wpływają na nas doświadczenia artystyczne, uprawianie sportu, prace w ogrodzie czy obcowanie z przyrodą. Bardzo ważnym jest, że z perspektywy naszego szczęścia media społecznościowe i Internet w ogóle nie zastąpią nam spotkań z przyjaciółmi, tak samo jak prace domowe nie dadzą nam tego, co hobby. Dużo więcej radości daje koncert muzyki na żywo niż słuchanie jej samotnie w domu. A najłatwiej jest nam być szczęśliwymi, gdy sprzyja temu otoczenie, dlatego najmniej potrzeba nam w pięknych miejscach, zwłaszcza gdy delektujemy się nadmorskim lub górskim krajobrazem.

6 sprawdzonych pomysłów na szczęście

Czy naukowcy udowodnili, że nie będziemy szczęśliwi bez ogródka przy naszym domku na plaży? Oczywiście, że nie. Sposoby na szczęście są w naszych rękach – najważniejsza jest chęć, aby poczuć swoje szczęście i narysować swoją własną mapę satysfakcji. Oto sześć kroków, od których zacząć może każdy:

 1. Żyj wygodnie, a nie tak jak wydaje Ci się, że powinno się żyć, aby być szczęśliwym. Tajemnica szczęścia tkwi w małych i systematycznych przyjemnościach oraz optymalnym dla nas komforcie życia. Warto zaopiekować się swoimi potrzebami i zatroszczyć się o własną równowagę emocjonalną, której osiągnięcie skutecznie wspiera korzystanie z olejków CBD.
 2. Zadbaj o zdrowie, zamiast odkładać to na później. Uprawianie sportu czy spędzanie czasu na świeżym powietrzu to doskonałe źródła naszego szczęścia. Ale to nie wszystko: pamiętaj o odpoczynku, zdrowym śnie i regeneracji, zadbaj o regularne i zróżnicowane posiłki oraz eliminuj ze swojego życia zbędne rzeczy, które Cię stresują – jeśli niepokoi cię chodzenie na siłownię, to może lepiej wybrać spokojny spacer?
 3. Podążaj za celem, zamiast gonić za pieniędzmi. Większe dochody stopniowo dają coraz mniej dodatkowej przyjemności, a naukowcy są jednomyślni – mało co tak bardzo unieszczęśliwia nas jak praca, która nie daje nam spełnienia i satysfakcji. Dlatego potrzebujemy celu, który wzbudzi nasze zaangażowanie.
 4. Rób coś dla innych, a przestań myśleć tylko o sobie. Bezinteresowne pomaganie ludziom jest naturalnym źródłem szczęścia człowieka, ponieważ tak właśnie nasze mózgi ukształtowała ewolucja. Potrzebujemy empatycznych relacji z innymi ludźmi, żeby czuć się dobrze, a najłatwiej o nie, gdy wspólnie zmieniamy świat na lepsze.
 5. Postaw na doświadczenia, zamiast inwestować w rzeczy. Myśląc o szczęściu bardzo przeceniamy wartość dóbr materialnych, a za mało pamiętamy o tym, że kluczowe są nasze emocje. To nie smaczny posiłek sprawi, że będziemy szczęśliwi, ale towarzystwo, z którym się nim podzielimy. To nie piękne ubranie daje nam radość, ale wspomnienia, które w nim zdobywamy. Szczęśliwe życie oznacza przeżywanie, nie posiadanie.
 6. Spróbuj optymizmu, bo nie warto tracić czasu na bycie pesymistą. Kiedy patrzymy na swoje życie optymistycznie, to staje się ono przygodą pełną szczęścia, uniesień oraz przyjemności. Niepowodzenia są tylko przeszkodami, które trzeba ominąć, aby cieszyć się z tego, co nas spotyka. Nawet jeśli inni będą się na nas patrzeć krzywo, to zadajmy sobie pytanie, czy żyjemy, aby być szczęśliwi, czy aby spełnić oczekiwania innych?
szczęście Kanaste

Dlaczego warto być szczęśliwym?

Szczęście samo w sobie jest wartościowym celem, ale bycie szczęśliwym dostarcza wielu dodatkowych korzyści. Odczuwanie pozytywnych emocji podnosi naszą satysfakcję z życia, samoocenę i pomaga regulować stres. Nasze szczęście udziela się innym – dzięki niemu stajemy się lepszymi i bardziej empatycznymi partnerami, rodzicami czy przyjaciółmi, łatwiej nam czynić dobro dookoła siebie. Szczęście uczy nas sprawniej radzić sobie z niepowodzeniami i niepewnością, budując naszą psychologiczną odporność. Ogólnie, ludzie szczęśliwsi są zdrowsi, mniej chorują i żyją dłużej, mają więcej zdrowych nawyków, chętniej uprawiają sport i odżywiają się w sposób zbilansowany.

Warto ćwiczyć swoje szczęście. Krok po kroku, systematycznie i każdego dnia. Jednak samo szczęście nie jest ostatecznym celem, a sposobem, w jakim chcemy i możemy przeżywać nasze życie. Uczymy się bycia szczęśliwymi, dlatego z wiekiem coraz mniej potrzeba nam, aby czuć radość i satysfakcję. Uczymy się tego także od innych, dlatego warto dzielić się swoim szczęściem i z otwartością podchodzić do ludzi, bo może to właśnie oni odkryją przed nami brakujący fragment naszej mapy do szczęścia. 

Źródła:

 1. A. Bryson, G. MacKerron (2015), Are you happy while you work?, “The Economic Journal”. DOI: doi.org/10.1111/ecoj.12269.
 2. K. Cherry, R. Goldman (2022), What Is Happiness?, “Very Well Mind” February 9, 2022. URL: www.verywellmind.com/what-is-happiness-4869755.
 3. B.L. Fredrickson (2013), Updated thinking on positivity ratios, “American Psychologist” 68(9), p.814–822. DOI: doi.org/10.1037/a0033584.
 4. B.L. Fredrickson, C. Branigan (2005), Positive emotions broaden the scope of attention and thought-action repertoires, “Cognition & Emotion” 19(3), p. 313–332. DOI: doi.org/10.1080/02699930441000238
 5. B.L. Fredrickson, M.F. Losada (2005), Positive affect and the complex dynamics of human flourishing, “American Psychologist” 60(7), p.678–686. DOI: doi.org/10.1037/0003-066X.60.7.678.
 6. B.B. Geiger, G. MacKerron (2016), Can alcohol make you happy? A subjective wellbeing approach, “Social Science and Medicine” 156, p. 184-191. DOI: dx.doi.org/10.1016/j.socscimed.2016.03.034.
 7. J.F. Helliwell, R. Layard, J.D. Sachs, J.-E. De Neve, L.B. Aknin, S. Wang (2022), World Happiness Report 2022, New York: Sustainable Development Solutions Network. URL: worldhappiness.report/ed/2022.
 8. G. MacKerron, S. Mourato (2013), Happiness is greater in natural environments, “Global Environmental Change” 23(5), p. 992-1000. DOI: doi.org/10.1016/j.gloenvcha.2013.03.010.
 9. S. Stephens-Davidowitz (2022), The Rich Are Not Who We Think They Are. And Happiness Is Not What We Think It Is, Either, “The New York Times” May 14, 2022. URL: www.nytimes.com/2022/05/14/opinion/sunday/rich-happiness-big-data.html. 
 10. D. Suar, A.K. Jha, S.S. Das, P. Alat, P. Patnaik (2020), What Do Millennials Think of Their Past, Present, and Future Happiness, and Where Does Their Happiness Reside?, “Journal of Constructivist Psychology” 34(3), p. 345–361. DOI: doi.org/10.1080/10720537.2020.1805657.

Koszyk