Edukacja
Czas czytania: 5 minut
Data publikacji:
#jak być produktywnym#motywacja#produktywność

Jak być bardziej produktywnym? 5 sprawdzonych sposobów.

Jakie miejsca wybierasz, kiedy planujesz pracować lub uczyć się: ruchliwe centrum handlowe, czy bibliotekę lub biuro? Najbliższe otoczenie ma mocny wpływ na naszą zdolność skupienia. To właśnie podzielność uwagi towarzyszy nam podczas ważnych zadań1, jak na przykład tworzenie rocznego sprawozdania, ale również w trakcie codziennych czynności, jak oglądanie telewizji, czy wyprowadzanie psa. W tym artykule dowiesz się jak od strony psychicznej działa skupienie i co zrobić, aby zapewnić sobie maksimum produktywności. To co, zaczynamy?

Na początek… motywacja

Produktywność w dużej mierze zależy od motywacji, czyli mechanizmu odpowiedzialnego za podejmowanie działania i doprowadzenie go do końca2. Możemy ją podzielić na dwa główne rodzaje:

I to właśnie na motywacji wewnętrznej warto się skupić. Jeśli masz taką możliwość postaraj się robić to, co lubisz i co czyni cię szczęśliwym_wą. Mając pracę, którą kochasz lub ucząc się tego, co naprawdę cię ciekawi, łatwiej Ci będzie poświęcić się wykonywanemu zadaniu i osiągnąć pełnię skupienia.

Zdefiniuj swoje idealne warunki do pracy

Każdy człowiek ma swoje indywidualne preferencje co do otoczenia, w którym przebywa. Jedno preferują miejsca, gdzie dużo się dzieje, a inni są bardziej efektywni tam, gdzie mają ciszę i spokój3. Nie ma gotowego przepisu na wymarzone środowisko pracy, jednak jest kilka aspektów, którym warto się przyjrzeć, aby stworzyć sobie jak najlepsze warunki:

Zrób sobie wolny wieczór i pomyśl nad tym, co w trakcie skupienia jest dla ciebie wspierające, a co ci przeszkadza. Dostosowanie otoczenia do twoich potrzeb zapewni ci dobrą bazę do rozwinięcia swojego potencjału i zmaksymalizowania produktywności.

Wyeliminuj niepotrzebne dystraktory

Przytoczmy ciekawe zjawisko, jakim jest ściszanie radia podczas parkowania lub wyprzedzania innych samochodów. Dlaczego to czasem pomaga? Ludzki mózg posiada rodzaj pamięci, który można porównać do pamięci roboczej komputera: im więcej programów otworzymy w jednym czasie, tym wolniej on działa i częściej się zacina. W psychologii nazywa się to teorią podzielności uwagi4. To oznacza, że im więcej niepotrzebnych dystraktorów znajduje się w twoim otoczeniu, tym jest większa szansa, że będziesz pracować wolniej i ciężej przyjdzie ci skupienie się.

Postaraj się je usunąć: wycisz telefon i odłóż go, aby nie był w zasięgu twojej ręki, wyłącz karty z mediami społecznościowymi, przycisz lub wyłącz muzykę oraz pozostaw na biurku jedynie niezbędne przedmioty. Takie porządki możesz zrobić również w swojej głowie – codziennie rano i wieczorem przyjmij olejek CBD, który pomoże ci zachować czystość umysłu i zniweluje natłok myśli.

Planuj swoje działania

Na pewno znasz to uczucie, kiedy dokładasz ostatni element do puzzli, które układałaś_eś przez kilka tygodni. Podobnie czujemy się, gdy zbierzemy wszystkie figurki z danej kolekcji, zdobędziemy wszystkie ukryte odznaczenia w grze komputerowej, czy wyrobimy się z całą pulą zadań, jakie czekały na nas danego dnia. Możemy doznawać tej radości na co dzień, poprzez tworzenie i realizowanie to-do listy.

Zaplanuj swój dzień na kartce lub na komputerze, czy telefonie – spisz wszystkie cele na dany dzień w podpunktach (możesz również dodać planowane godziny wykonania) i zacznij odznaczać zrobione zadania. Najlepiej stworzyć do 10 podpunktów dziennie, tak, aby wykonanie całego planu było możliwe do osiągnięcia. Zapewniamy, że postawienie plusika przy ostatnim zadaniu przyniesie ci wiele radości.

Na rynku jest wiele ciekawych i atrakcyjnych wizualnie aplikacji, które zostały stworzone do zapisywania codziennych obowiązków. Na przykład Any.do w prosty i łatwy sposób pomoże zaplanować dzień i będzie przypominać o twoich zadaniach, a kreatywna aplikacja Habitify łączy to-do listę z grą, w której można zdobywać punkty i brać udział w różnych challenge’ach. 

Zadbaj o regenerację

Bez dobrego odpoczynku i nastawienia, twoje ciało może z większym trudem reagować na codzienne zadania, a co za tym idzie, skupienie i produktywność może przychodzić z trudnością. Daj sobie chwilę oddechu i zadbaj o work-life balance. Swoją drogą, czy “work-life balance” to odpowiednia nazwa? Przeczytaj nasz artykuł “Stres, przepracowanie, zmęczenie. Dlaczego warto zwolnić?” i dowiedz się co zrobić, aby zachować równowagę i czysty umysł. 

Wprowadź zmiany już teraz

Wiemy, że często zdarza nam się odkładać pewne czynności na potem. Dlatego też bądź stanowczy_a i zacznij od małych kroków już dziś: pomyśl nad swoją motywacją oraz środowiskiem w którym pracujesz. W oparciu o wyciągnięte wnioski zacznij tworzyć plan, dzięki któremu uda ci się poprawić swoją efektywność, a nawet wygospodarować tak potrzebną chwilę dla siebie. Może w tym celu stworzysz swoją pierwszą to-do listę? 🙂

Bibliografia:

  1. Nęcka, E., Orzechowski, J., Szymura, B. (2018) Psychologia poznawcza. Wydawnictwo Naukowe PWN
  2. Strelau, J., Doliński, D., (2010) Psychologia. Tom 1. Wydawnictwo: GWP
  3. Strelau, J. (2007) Psychologia: podręcznik akademicki. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
  4. Nęcka, E., Orzechowski, J., Szymura, B. (2018) Psychologia poznawcza. Wydawnictwo Naukowe PWN

Koszyk