Edukacja
Czas czytania: 10 minut
Data publikacji:
#CHANDRA#depresja

Chandra – co to jest i jak z nią walczyć? Podpowiadamy!

Smutek, zniechęcenie, negatywne nastawienie i słabsza motywacja – to sygnały, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, gdyż mogą okazać się objawami chandry. Złe samopoczucie to jednak nic strasznego, jeśli tylko umiejętnie zatroszczymy się o własny nastrój. W tym artykule podpowiadamy, czym tak naprawdę jest chandra i jak różni się od depresji. A także, kiedy szukać profesjonalnego wsparcia, a kiedy sam_a możesz poradzić sobie ze smutkiem czy melancholią, korzystając z naszych 8 niezawodnych sposobów na poprawę nastroju.

Z naszego artykułu dowiesz się:

 1. Czym jest chandra i jakie są jej objawy.
 2. Czym różni się chandra od depresji.
 3. Jakich jest naszych 8 sposobów na poprawę nastroju.
 4. Jak zapobiegać jesiennej chandrze.

Czym jest chandra i jakie są jej objawy?

Uczucia są dla naszego organizmu sposobem, aby komunikować się z naszą świadomością. Każda z emocji pełni ważną rolę w zrozumieniu samych siebie i właściwym zadbaniu o swoje potrzeby. Tak samo jest ze smutkiem, który informuje nas, kiedy doświadczamy samotności, pustki, braku, rozczarowania czy żalu. Sygnały te są cenne, ponieważ pokazują nam, że powinniśmy więcej uwagi poświęcić trosce o własne dobre samopoczucie.

Jednym z najczęstszych doświadczeń jest chandra, która bezpośrednio związana jest z odczuwaniem smutku. Co to chandra? To doskwierający nam stan obniżonego nastroju, negatywnego nastawienia i osłabionej motywacji wynikający z odczuwanego żalu lub melancholii. Chandrę odczuwamy najczęściej jako złe samopoczucie, przygnębienie, rezygnację czy tęsknotę za czymś, co jest dla nas niedostępne. Pojawia się, gdy trudniej jest nam regulować swój smutek – właśnie dlatego tak często ma doświadczamy jej jesienią, zimą czy wczesną wiosną.

Jak rozpoznać chandrę? Sygnałami chandry są intensywny smutek, zniechęcenie, apatia, gorsza koncentracja i niższa motywacja. Towarzyszyć im może też ogólne roztargnienie, społeczne wycofanie oraz poczucie osamotnienia. Chandra mija dosyć szybko, zazwyczaj trwa nie dłużej niż kilkanaście godzin, a nasze samopoczucie jest zależne od tego, czy zadbamy o swoje potrzeby i na ile potrafimy regulować własne emocje i stres. Kiedy dotyka nas chandra, umiemy też wyjaśnić sobie, od jakiego przykrego doświadczenia się ona rozpoczęła i co spowodowało falę smutku, która do nas dopłynęła. Jeszcze ważniejsze jest to, że wiele możemy zrobić, aby poczuć się lepiej i znaleźć własną odpowiedź na pytanie, co na chandrę.

Chandra a depresja – czym się różnią?

Chandra bywa często mylona z depresją, zwłaszcza depresją melancholiczną, choć to dwie zupełnie różne przypadłości. Kiedy dotyka nas chandra i smutek, to z czasem i nowymi doświadczeniami nasze samopoczucie poprawia się, podczas gdy nieleczona depresja prowadzi do pogorszenia się stanu emocjonalnego. Sygnałami, które pomagają odróżnić objawy chandry od depresji są czas trwania, intensywność przygnębienia oraz zmiany w funkcjonowaniu naszego organizmu

Chandra zaczyna mijać po kilku, kilkunastu godzinach i cechuje się wahaniami nastroju – ponieważ umiemy odwrócić uwagę od źródła negatywnych emocji. Natomiast depresja ma charakter ciągły, trwa nieustannie i długo, a negatywne nastawienie dominuje całe nasze życie. Chandra oznacza, że smutek jest emocją, którą odczuwamy najsilniej i najłatwiej jest ją wywołać, ale potrafimy cieszyć się również emocjami pozytywnymi – radością, entuzjazmem, współczuciem czy nadzieją. W depresji nasze uczucia skupiają się wyłącznie wokół emocji negatywnych (smutku, strachu i złości) oraz obojętności i wynikającego z niej poczucia braku sensu. Wreszcie, chandra negatywnie wpływa na nasz nastrój, ale nie powinna zmieniać sposobu, w jaki pracuje nasz organizm – natomiast objawami depresji są zaburzenia snu i odżywiania, przewlekły ból i zmęczenie, brak odczuwania przyjemności czy stany lękowe. W zrozumieniu różnic pomocna jest poniższa tabela z najważniejszymi pytaniami.

Z chandrą możemy poradzić sobie sami, o ile zadbamy o swoje potrzeby i regulację emocji, zaś depresja jest poważną chorobą, która wymaga profesjonalnego wsparcia lekarza lub terapeuty. Przedłużająca się lub powracająca jesienna chandra, zimowa chandra albo gorsze samopoczucie wczesną wiosną może być sygnałem sezonowej depresji, związanej z rozregulowaniem wewnętrznego zegara biologicznego. Z naszego artykułu dowiesz się więcej o sezonowej depresji i sposobach, jak z nią walczyć! Warto zatroszczyć się o siebie już dzisiaj.

Co na chandrę? Osiem niezawodnych sposobów na poprawę nastroju!

Mamy wiele narzędzi, z których pomocą możemy poradzić sobie z chandrą i smutkiem. Kluczowym krokiem jest akceptacja tego, że negatywne emocje są wskazówką, żebyśmy zaopiekowali się własnymi potrzebami. Chandra jest sygnałem, że pora zadbać o trochę odpoczynku, relaksu, przyjemności i pozytywnych doświadczeń. Nie ma sensu zatracać się w pesymizmie, gdyż gorsze samopoczucie może przypomnieć nam o tym, że nasz nastrój jest ważny i zazwyczaj bardzo zależy od nas samych! Co na chandrę? Oto niezawodne sposoby na zły nastrój:

 1. Zadbaj o komfort i relaks. Badania potwierdzają, że stosowanie olejku CBD sprzyja zmniejszeniu stresu i niepokoju, poprawia jakość snu, łagodzi ból i umożliwia skuteczny odpoczynek. Szeroki wybór produktów Kanaste pozwoli ci lepiej zadbać o swój komfort i szybciej poradzić sobie z chandrę.
 2. Pozwól swojemu smutkowi mówić. Chandra i złe samopoczucie mają swoje powody. Kiedy je zrozumiesz, łatwiej zaopiekujesz się swoimi potrzebami. Możesz opisać swój smutek, narysować go albo porozmawiać o nim z bliskimi lub przyjaciółmi. Wielu osobom płacz przynosi ulgę i pozwala zresetować swoje emocje.
 3. Bądź dla siebie uprzejma_y. Smutek i chandra są czymś normalnym – przeżywa je każdy człowiek. Nie oceniaj się, nie umniejszaj przyczynom swojego smutku, nie krytykuj się za swoje samopoczucie. Pomyśl, o czym mówi ci twój nastrój i o jakie swoje potrzeby możesz teraz zadbać – czasem wystarczy, że zatroszczysz się o siebie i chandra znika.
 4. Zrób coś przyjemnego. Lubisz tańczyć, kochasz wycieczki rowerowe, a może radość sprawia ci gotowanie – znajdź czas, żeby zrobić coś, co naprawdę lubisz robić dla siebie. Jeśli nie masz pomysłu, co to może być, zacznij od aktywności na świeżym powietrzu – już jeden dłuższy spacer w lesie może w mig zmienić twój nastrój na lepszy. Sport, smaczne jedzenie i czas spędzony z najbliższymi to kolejne sprawdzone sposoby na chandrę.
 5. Zadbaj o swoje zdrowie. Dobry sen, regularny wypoczynek, codzienna aktywność fizyczna, zdrowe jedzenie, odpowiednia ilość wody czy odchorowanie przeziębienia – bez tego trudno będzie poradzić sobie ze złym nastrojem, trudno też o skuteczniejsze sposoby na chandrę. Zwłaszcza zimową i jesienną chandrę. Kiedy zadbasz o swoje zdrowie, łatwiej będzie ci regulować swoje emocje.
 6. Znajdź coś, co cię uspokaja. Sposobem na smutek nie musi być radość, wystarczy spokój czy zrelaksowanie. Jeśli lubisz zwierzęta, to zabawa z nimi na pewno świetnie Cię odpręży. A może wolisz tworzyć, malować, grać na instrumencie? Może sposobem są zajęcia z rękodzieła, prace w ogrodzie albo układanie puzzli? Nieważne, co wybierzesz, ważne, żeby pomogło ci to regulować emocje i wyciszysz pobudzenie.
 7. Zaangażuj wszystkie zmysły. Smutek i chandra pojawiają się czasem, gdy nasze zmysły są znudzone, a ich potrzeby nie są zaopiekowane. Kiedy szukasz swojej odpowiedzi na pytanie, co na chandrę, to spróbuj wykorzystać jak najwięcej zmysłów – taniec, przytulanie i gotowanie to najczęstsze pomysły, ale słuchanie muzyki, spacer i pływanie mogą być równie angażujące.

Jak zapobiegać jesiennej chandrze?

Dbając o siebie możemy poradzić sobie z chandrą zanim ona nas znajdzie. Po pierwsze, zadbaj o równowagę – potrzebujesz czasu dla siebie i troski o własne potrzeby, zacznij więc o dbanie o samą_ego siebie na co dzień. Po drugie, zatroszcz się o swój komfort i regulację stresu – pomoże w tym szerokie działanie olejku CBD, regularny kontakt z przyrodą, aktywność fizyczna oraz zdrowe i różnorodne posiłki. Po trzecie, słuchaj swoich emocji – zanim będziesz zastanawiać się, co na chandrę, może uda ci się zrozumieć, co zamiast chandry, bo jeśli w porę zaopiekujesz się swoimi negatywnymi emocjami, to nie będą musiały przypominać ci o sobie gorszym samopoczuciem. Przygotuj się też na jesienną chandrę lub zimową chandrę i zadbaj o spędzanie czasu na świeżym powietrzu, uważaj na niedobory witamin oraz zatroszcz się o regularny i komfortowy sen, który doskonale przeciwdziała zmianom nastroju. Przede wszystkim miej świadomość, że negatywne emocje potrzebują czasu na regulację i warto przyglądać się swoim smutkom i obawom.

Bibliografia:

 1. S. Bernstein & J. Casarella (2021), What Is Melancholic Depression?, WebMD, https://www.webmd.com/depression/melancholic-depression
 2. R.E. Brickel, Am I Depressed? The Difference Between Sadness and Depression, PSYCHALIVE, https://www.psychalive.org/am-i-depressed/
 3. S.V. Galima, S.R. Vogel & A.W. Kowalski (2020), Seasonal Affective Disorder: Common Questions and Answers, “American Family Physician” 102(11), https://www.aafp.org/afp/2020/1201/p668.html
 4. Gundersen Health System, Healthy ways to deal with sadness, https://www.gundersenhealth.org/health-wellness/live-happy/healthy-ways-to-deal-with-sadness/.
 5. T. Nęcki (2021), Poważna depresja z cechami melancholii – dlaczego jest tak niebezpieczna?, Poradnik Zdrowie, https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/psychiatria/powazna-depresja-z-cechami-melancholii-dlaczego-jest-tak-niebezpieczna-aa-P5Du-EsmY-LrTN.html
 6. K. Patterson, C. Young, S.P. Woods, O. Vigil, I.  Grant & J.H. Atkinson (2006), Screening for major depression in persons with HIV infection: the concurrent predictive validity of the Profile of Mood States Depression-Dejection Scale, “International Journal of Methods in Psychiatric Research”, 15(2). DOI: doi.org/10.1002/mpr.184.
 7. R. Raghunathan, M.T. Pham & K.P. Corfman (2006), Informational Properties of Anxiety and Sadness, and Displaced Coping, “Journal of Consumer Research”, 32(4). DOI: doi.org/10.1086/500491.
 8. S. Schindler & J. Querengässer (2019), Coping with sadness – How personality and emotion regulation strategies differentially predict the experience of induced emotions, “Personality and Individual Differences”, 135. DOI: doi.org/10.1016/j.paid.2018.01.050.
 9. C. Song, H. Ikei, B.-J. Park, J. Lee, T. Kagawa & Y. Miyazaki (2018). Psychological Benefits of Walking through Forest Areas, “International Journal of Environmental Research and Public Health” 15(12). DOI: doi.org/10.3390/ijerph15122804.
 10. The JED Foundation, How to Cope with Sadness and Depressive Feelings, https://www.jedfoundation.org/resource/how-to-cope-with-sadness-and-depressive-feelings.
 11. A. Tintori, L. Cerbara, G. Ciancimino, M. Crescimbene, F. La Longa & A. Versari (2020), Adaptive behavioural coping strategies as reaction to COVID-19 social distancing in Italy, “European Review for Medical Pharmacological Sciences”, 24. DOI: doi.org/10.26355/eurrev_202010_23449.
 12. D.J. Vandervoort (2001), Cross-cultural differences in coping with sadness, “Current Psychology” 20. DOI: doi.org/10.1007/s12144-001-1022-3.
 13. N.F. Zaki, D.W. Spence, A.S. BaHammam, S.R. Pandi-Perumal, D.P. Cardinali & G.M. Brown (2017), Chronobiological theories of mood disorder, “European Archives of Psychiatry and Clinical Neuroscience”, 268(2). DOI: doi.org/10.1007/s00406-017-0835-5.

Koszyk