Uważność
Czas czytania: 4 minuty
Data publikacji:
#joga#poradnik#relaks

Joga: harmonia ciała i umysłu. Odkryj najważniejsze korzyści płynące z praktyki jogi

W ostatnim czasie joga szczególnie zyskała na popularności. Widzimy ją w telewizji, w mediach społecznościowych, a znajomi coraz częściej chwalą się nowo poznanymi asanami. Czy joga faktycznie działa? Czy współczesne sesje jogi mogą być utożsamiane z religią? I czym są te zagadkowe asany? W tym artykule wyjaśniamy podstawowe tajniki jogi i jej wpływu na ludzkie ciało. Miłego czytania!

Trochę o historii

Pierwsze doniesienia o jodze datuje się na okres nawet 2000 lat przed naszą erą. W tamtych czasach praktykowały ją wszystkie grupy społeczne: od wysoko postawionych osób, aż po biednych mieszczan1. Uprawianie jogi było ściśle związane z religią indyjską i miało prowadzić do wyzwolenia oraz lepszego poznania siebie. Temat ten był badany przez wielu naukowców na całym świecie, którzy doszli do wniosku, że współcześnie joga również może być narzędziem do poprawy kondycji psychofizycznej. Obecnie sesje jogi nie mają wiele wspólnego z religią, choć zdecydowanie można je uznać za styl życia i drogę do samoświadomości.

Najpopularniejszym rodzajem jogi, który spotkamy dzisiaj w klubach fitness jest hatha-joga, która dzieli się na dwa główne elementy:

Główne korzyści

Czy wiesz, że joga korzystnie wpływa na dobrostan psychiczny? Badani deklarują, że regularne praktykowanie jogi redukuje stres, wzmacnia wiarę w siebie, a przede wszystkim pomaga w rozwoju samoakceptacji2. Ćwiczenia wpływają również na zwiększenie umiejętności rozluźnienia się, poprawę postawy ciała i kondycji fizycznej3

To jednak nie wszystko – warto wspomnieć, że joga, tak jak inne sprawności fizyczne zwiększa wydolność i świadomość możliwości swojego organizmu, opóźnia procesy starzenia się, a prawidłowo wykonywana chroni stawy przed przeciążeniem i kontuzjami.  Dlaczego to tak istotne? W końcu każdy z nas wie, że… w zdrowym ciele zdrowy duch!

Oprócz wielu dobrodziejstw, jakie daje nam joga warto szczególnie pochylić się nad jedną z nich – samoakceptacją. Wykonując poszczególne asany coraz lepiej rozumiemy siebie i swoje ciało, jego reakcje i możliwości. Poznajemy swoją naturę z zupełnie nowej perspektywy, która umożliwia nam spojrzenie na siebie od strony, której wcześniej nie zauważyliśmy. Dzięki temu oswajamy się ze swoim ciałem i jego predyspozycjami, a jak dobrze wiadomo: szczęśliwy człowiek to ten, który akceptuje siebie takim, jakim jest

Jeśli czujesz, że oprócz praktykowania jogi potrzebujesz dodatkowego wsparcia w samoakceptacji, polecamy ci nasz artykuł “Jak pokochać siebie? Okaż sobie miłość i szacunek, na które zasługujesz.”.

Jak zacząć praktykę jogi?

Najważniejszą zasadą jogi jest uważne słuchanie swojego ciała: jego potrzeb, napięć i odczuć. Na początku swojej przygody warto wykonywać ćwiczenia pod okiem doświadczonego trenera-jogina, który dobierze odpowiedni poziom trudności asan i będzie czuwać nad poprawnością wykonywanych pozycji.

Kiedy zauważysz, że wykonywanie asany sprawia ci trudność lub powoduje dyskomfort – odpuść. W końcu w jodze chodzi o to, aby ćwiczyć bez przymusu, będąc w pełni zrelaksowanym.

Czy joga jest dla ciebie?

Joga to ćwiczenia, które sprawdzą się u osób w każdym wieku i o różnej sprawności fizycznej. Z powodzeniem jest prowadzona w grupach dzieci w ramach aktywności wyciszającej i usprawniającej ciało, oraz wśród osób starszych, które doświadczają przewlekłych bólów pleców i stawów. Są jednak pozycje, których powinny się wystrzegać osoby w ciąży lub osoby w trakcie menstruacji. Jeśli czujesz, że jakaś asana może wpływać na ciebie niekorzystnie lub jesteś osobą, która doświadcza problemów zdrowotnych, zawsze najlepiej zasięgnąć konsultacji lekarskiej.

Spróbuj czegoś nowego

Jeśli zastanawiasz się nad pierwszą lekcją jogi – idź i spróbuj swoich sił! Jej główną myślą jest “nie szkodzić”, więc poznając ten nowy sposób na relaks i spędzanie wolnego czasu jedyne, czego możesz doświadczyć, to korzyści płynących z jej uprawiania. Otwórz się na nowe doświadczenia i postaw swoje pierwsze kroki w świecie jogi już dzisiaj!

BIBLIOGRAFIA
1. A. Świerzowska: Joga. Droga do transcendencji. Wydawnictwo WAM

2. Konecki Krzysztof (2012) Czy ciało jest świątynią duszy? Współczesna praktyka jogi jako fenomen psychospołeczny. Warszawa: Difin

3. Grabara, M. (2009). Joga jako odpowiednia dla każdego forma ćwiczeń ruchowych. Turystyka i Rekreacja, 5, 92-98.

Koszyk