ZAPISZ SIĘ I ODBIERZ 15% ZNIŻKI
DARMOWA DOSTAWA NA NASTĘPNY DZIEŃ ROBOCZY
Prev
Next
Dobrostan
Czas czytania: 7 minut
Data publikacji:
#nadmierne myślenie#overthinking#ruminacja

Overthinking – co to jest i jak sobie z nim radzić?

Wyobraź sobie chomika, który gorączkowo pokonuje kolejne kilometry w swoim kołowrotku. Co uda się mu osiągnąć poza wyczerpaniem i brakiem sił? Nic – nigdzie nie dobiegnie. To samo dzieje się w naszej głowie, kiedy w kółko i w kółko myślimy o tym samym problemie, wcale nie znajdując rozwiązania. Co to jest overthinking i w jaki sposób sobie z nim radzić?

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Co to jest overthinking?
 2. Jakie są objawy overthinkingu?
 3. Jakie są przyczyny overthinkingu?
 4. Jak radzić sobie z overthinkingiem?
 5. Czy można leczyć overthinking?

Co to jest overthinking?

Termin “overthinking” można w uproszczeniu przetłumaczyć jako nadmierne czy przesadne myślenie, w języku polskim fachowym terminem określającym to zjawisko jest natomiast ruminacja lub paraliż analityczny. Overthinking oznacza radzenie sobie z emocjami poprzez ponowne przeżywanie i roztrząsanie konkretnej sytuacji. Takie zachowania, jak na przykład wieczorne myślenie o przykrościach z danego dnia i rozważanie w jaki sposób można było ich uniknąć, często prowadzą do rozdrażnienia, obniżonego nastroju, a nawet depresji

Overthinking nie kończy się tylko i wyłącznie w naszej głowie. Powracające myśli o przykrych zdarzeniach wpływają również na nasze otoczenie, od którego się oddalamy lub obarczamy je swoim negatywnym nastrojem. Wiąże się to również z niepożądanymi emocjami takimi jak zależność od drugiej osoby, ale też agresja. Na całe szczęście nie jest to sytuacja bez wyjścia, a z ruminacjami można sobie poradzić! Jak? O tym za moment.

Jakie są objawy overthinkingu?

Przyznanie się przed sobą do overthinkingu bywa niełatwe, ale uwierz nam, że to pierwszy krok do poprawy jakości życia. Najważniejszym etapem jest przyjrzenie się swoim uczuciom – nie bagatelizuj ich. Jeśli zauważasz u siebie obniżony nastrój w związku z nawracającymi myślami (lub nawet bez żadnego powodu), reaguj i nie bój się szukać rozwiązania. Jak więc poznać, że ruminujesz?

Przyczyny overthinkingu – skąd się bierze nadmierne myślenie?

Nadmierne myślenie jest jednym z mechanizmów samoobrony. Nasze myśli są najczęściej automatyczne, co oznacza, że overthinking staje się nawykiem, którego nie kontrolujemy.

Rozmyślając, często koncentrujemy się na sprawach czy problemach, które są dla nas szczególnie istotne, takich jak: finanse, zdrowie, praca czy związki. Poczucie kontroli nad tymi dziedzinami może zapewnić dobre samopoczucie, jednak kluczowe jest to, że aby myślenie mogło realnie doprowadzić do rozwiązywania problemów, powinno być produktywne. W jednym z badań odkryto, że overthinking negatywnie wpływa na proces podejmowania decyzji uczestnicy uważali, że samo podejmowanie decyzji w obliczu nadmiernego myślenia jest trudniejsze, ale są także mniej pewni podjętych decyzji.

Overthinking może być nasilony także u osób zmagających się z depresją czy zaburzeniami lękowymi. Badania wykazały silny związek między nadmiernym myśleniem a nastrojem. Zamartwianie się skoncentrowane na przyszłości wiąże się najczęściej z lękiem, natomiast powtarzające się myślenie skoncentrowane na przeszłości i teraźniejszości jest związane z depresją i niestety często prowadzi do częstszych, dłuższych i bardziej nasilonych epizodów depresyjnych.

overthinking

Overthinking jak sobie z nim radzić?

Współczesna psychologia wypracowała już kilka sposobów, które okazują się skutecznym remedium na powracające myśli. Porządna motywacja to świetny fundament, który otworzy cię na nowe rozwiązania i pracę nad sobą. Aby pozbyć się overthinkingu raz na zawsze warto poznać te trzy sposoby i regularnie je stosować:

Czy overthinking się leczy? Nie bój się prosić o pomoc

Tak samo jak na kaszel nie zawsze pomaga herbata z miodem i czosnkiem, tak również nie zawsze potrafimy sobie poradzić z naszymi problemami w głowie. Choć overthinking nie jest uznawany sam w sobie za zaburzenie psychiczne, czasami może wieść do depresji czy zaburzeń lękowych lub być jednym z ich objawów. W takich sytuacjach naturalnym jest udać się do specjalisty, w tym przypadku do psychologa lub psychoterapeuty. Może on zastosować terapię poznawczo-behawioralną, która zalecana jest także w przypadku zaburzeń lękowych, ponieważ pomaga uzyskać kontrolę nad myśleniem, rozpoznawać i kwestionować negatywne myśli oraz przekształcać je w zrównoważone myślenie.

Takie wsparcie nie tylko rozwieje Twoje wątpliwości i pomoże w dążeniu do szczęścia, ale też będzie świadczyć o dojrzałości i o tym, że chcesz dbać o siebie. Zawsze działaj w zgodzie ze swoimi potrzebami – czy to sam_a, czy z pomocą!

Kanaste
1200MG

Kanaste
1200MG

Wybierz smak.
Wybierz moc dla siebie.

Nie wiesz jaką moc wybrać?Dobierz moc dla siebie

124 124 

Będziemy u Ciebie już: 01/07/2022

Bibliografia:

 1. Lyubomirsky, S., Layous, K., Chancellor, J., & Nelson, S. K. (2015). Thinking about rumination: The scholarly contributions and intellectual legacy of Susan Nolen-Hoeksema. Annual review of clinical psychology, 11, 1-22.
 2. Nolen-Hoeksema S, Wisco BE, Lyubomirsky S. 2008. Rethinking rumination. Perspectives on Psychological Science. 3:400–24
 3. Spasojevic J, Alloy LB. 2001. Rumination as a common mechanism relating depressive risk to depression. Emotion 1:25–37
 4. Collins K, Bell R. 1997. Personality and aggression: the Dissipation-Rumination Scale. Personal. Individ. Differ. 22:751–55
 5. van Randenborgh, A., de Jong‐Meyer, R., & Hüffmeier, J. (2010). Rumination fosters indecision in dysphoria. Journal of Clinical Psychology, 66(3), 229-248.
 6. Segerstrom, S. C., Tsao, J. C., Alden, L. E., & Craske, M. G. (2000). Worry and rumination: Repetitive thought as a concomitant and predictor of negative mood. Cognitive Therapy and Research, 24(6), 671-688.
 7. McLaughlin, K. A., Borkovec, T. D., & Sibrava, N. J. (2007). The effect of worry and rumination on affect states and cognitive activity. Behavior Therapy, 38, 23–38.

Koszyk