Wellness
Czas czytania: 4 minuty
Data publikacji:
#akceptacja#emocje#lato#regeneracja#relaks

Jak się zrelaksować? 5 sposobów na relaks

Chyba każdy z nas z utęsknieniem czekał na ten moment: nadchodzą wakacje! Po długim czasie wszystko wraca do życia, a my znów możemy oddać się podróżom i cieszyć się swobodą. Każdy z nas zasługuje na chwile relaksu. Czy masz już pomysły na to jak wykorzystać ten ciepły, słoneczny czas? Jeśli dalej szukasz inspiracji, poznaj naszych 5 sposobów na relaks, regenerację i poprawę swojego samopoczucia latem.

Bądź uważna_y zwiedzając parki narodowe

Żyjąc w ciągłym pośpiechu i oddając się rutynie, często zdarza nam się zapomnieć o uspokajających właściwościach natury. Regularne spacery, szczególnie w nieznanych ci dotąd miejscach, będą idealnym sposobem na odpoczynek i oderwanie się od codziennych obowiązków.

Jednymi z lepszych lokalizacji na odprężający spacer są… parki narodowe, które kryją w sobie wiele piękna – niespotykane gatunki zwierząt, bujną roślinność i zapierające dech w piersiach widoki. Może to pora na znalezienie żubra w Białowieskim Parku Narodowym, lub przejście przez Błędne Skały w Parku Narodowym Gór Stołowych? Zbliżając się do przyrody, odkryjesz piękno natury na nowo, ale też zrelaksujesz się i zredukujesz poziom stresu.

Relaks z przyjaciółmi

Choć brzmi to banalnie, to nawet nauka dowodzi, że częste spotkania z najbliższymi mogą podnieść satysfakcję z życia aż o 29%1. Szczególnie po tak długim okresie rozłąki i ograniczeń, warto ponownie otworzyć się na innych! 

Pomyśl, jakie spotkanie sprawiłoby ci najwięcej radości: z przyjacielem lub przyjaciółką, którzy mieszkają niedaleko, a może ze starymi dobrymi znajomymi, których nie widziałeś_aś od lat? Zaproponuj im spotkanie – czy będzie to piżama party, czy wyjazd nad jezioro, na pewno stworzycie razem nowe, cudowne wspomnienia.

Pozwól sobie na… urlop

Ostatni rok był pełen wyzwań i napięcia, przez co wielu z nas mogło doświadczyć przewlekłego stresu. I choć zawsze zasługujemy na odpoczynek, właśnie tegoroczne wakacje to najlepszy moment, aby pozwolić sobie na regenerację i oderwać się od codziennych zadań. Spędź trochę czasu w pięknym otoczeniu, gdzie oczyścisz swój umysł i wypoczniesz. Wybierzesz złociste plaże, czy wysokie góry?

Podczas wyjazdu na pewno przyda ci się kilka sposobów, dzięki którym lepiej wykorzystasz swój czas wolny. Myślimy, że nasz artykuł o nauce odpoczynku i odpuszczania może okazać się pomocny 😉

Odkrywaj siebie

Wyjście z rutyny i przełamanie obecnych schematów wniesie świeżą energię do Twojego życia. Może zawsze chciałeś_aś nauczyć się skakać ze spadochronem, zagrać w skomplikowaną planszówkę, lub obejrzeć wszystkie filmy z Leonardo DiCaprio? Pozwól sobie na odrobinę nowości i zrealizuj swoje marzenia – czy to duże, czy te trochę mniejsze.

I przede wszystkim – pij dużo wody

W okresie letnim nie można zapomnieć o najważniejszym: o wodzie. Twoje ciało w 60% składa się właśnie z wody, która stanowi podstawę dobrego samopoczucia i zdrowia2. Szczególnie w gorącym, letnim okresie trzeba pamiętać o regularnym nawodnieniu: dorosły człowiek powinien wypijać minimum 1,5L do nawet 2L płynów dziennie, przy czym w trakcie upałów nawet do 3,5L. Ilość ta zależy od twojej płci, masy ciała, aktywności i oczywiście: temperatury. Dlatego też w wakacje trzymaj zawsze butelkę przy sobie, jedz soczyste owoce i dbaj o swoje ciało – to podstawa udanego wypoczynku.

To jak, podejmiesz wyzwanie?

Autorefleksja i przyglądanie się swoim myślom nie jest łatwym zadaniem. Wiemy jednak, że kiedy wprowadzisz to do swojej codziennej rutyny nie tylko zwiększy się twoja samoświadomość, ale też poziom szczęścia. Dlaczego tak to działa? Bo lepiej radzimy sobie z potknięciami, ale też wiemy, co przynosi nam radość!

A jaki jest Twój pomysł na wakacyjną regenerację?

Bibliografia:

  1. Amati, V., Meggiolaro, S., Rivellini, G., & Zaccarin, S. (2018). Social relations and life satisfaction: the role of friends. Genus, 74(1), 1-18.
  2. https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/dlaczego-warto-pic-wode

Koszyk