Edukacja
Czas czytania: 4 minuty
Data publikacji:
#odpoczynek#regeneracja#relaks#stres

Skutki przewlekłego stresu – jak im zapobiegać?

Żyjemy w czasach, w których ciągle stawia się nam nowe wyzwania i zadania. Czy to w pracy, czy w domu, nieustannie musimy pamiętać o ważnych wydarzeniach. Czasem jednak ilość tych obowiązków może stać się przytłaczająca i wywoływać męczący stres. Jakie mogą być tego skutki? I przede wszystkim, czy można temu zaradzić?

Mechanizm stresu

Pamiętasz ten moment, kiedy zdarzyło ci się zapomnieć o ważnym wydarzeniu lub musiałeś_aś jak najszybciej skończyć zadanie w pracy? W sytuacjach stresowych w naszym mózgu wydzielają się dwa podstawowe typy hormonów: adrenalina i glikokortykoidy1. To właśnie dzięki nim twoje serce wtedy przyspieszyło, źrenice się rozszerzyły, a ty już myślałeś_aś nad rozwiązaniem tej sytuacji. I choć w jednorazowych sytuacjach stres jest przydatny, to długotrwałe przeżywanie go może negatywnie wpływać nie tylko na psychikę, ale też na całe ciało.

Wpływ stresu na ciało

Chroniczne napięcie często może prowadzić do podświadomego poszukiwania drogi ucieczki. Jako częsty skutek przeżywania stresu badacze wskazują skłonność do nałogów, takich jak palenie papierosów czy picie alkoholu, ale też większą agresję w stosunku do siebie i innych2. Medycyna mówi też o chorobach bezpośrednio związanych z długotrwałym stresem. U osób przewlekle odczuwających napięcie mogą wystąpić takie choroby jak ból głowy, pleców, wrzody żołądka, a nawet zawały. U wielu osób pojawia się również trądzik, czy pokrzywka.

A co się dzieje w mózgu?

Napięcie potrafi zrobić niemały bałagan w naszych mózgach. Stres wpływa głównie na układ limbiczny, w szczególności ciało migdałowate, które jest związane z odczuwaniem strachu3. Ciało migdałowate działa na podobnej zasadzie jak udeptywanie nowych ścieżek na łące – im częściej przechodzimy przez daną ścieżkę, tym jest ona wyraźniejsza. Oznacza to, że regularne przeżywanie stresu może się przerodzić w lęk i nieustanne uczucie niepokoju, które nasz mózg dobrze zna i często tamtędy przechodzi.

Silny stres może również prowadzić do uszkodzenia hipokampa4 – struktury wyglądem przypominającej konika morskiego, która odpowiada między innymi za naszą pamięć jawną, czyli zapamiętywanie numeru telefonu, listy zakupów, lub ważnych dat. Zarówno zmieniona praca ciała migdałowatego, jak i hipokampa może prowadzić do lęku uogólnionego, a nawet nerwicy.

Nie musisz się tak czuć

Wiemy już, że chroniczny stres bywa negatywny w skutkach. Jednak najważniejsze jest, że masz tego świadomość! Jeśli czujesz nieustanne napięcie, które źle wpływa na twoje samopoczucie, warto zasięgnąć porady dobrego specjalisty: psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. Więcej, w tym również bardzo prostych sposobów na radzenie sobie ze stresem znajdziesz w naszym artykule o work-life balance.

Przy rozpoczęciu pracy nad sobą olejek CBD może być dodatkową pomocą w ukojeniu stresu i relaksie. Pamiętaj jednak, aby udając się do psychiatry po leki skonsultować suplementację CBD, która może wchodzić w interakcje z pozostałymi tabletkami.

Jakiś czas temu stworzyliśmy też krótki poradnik, w którym znajdziesz praktyczne sposoby na radzenie sobie ze stresem, polecane przez psychoterapeutów. Przeczytaj artykuł “Jak przestać się stresować? ABC stresu” i pozwól sobie na szczęście.

To twój pierwszy krok

Cieszymy się, że zależy ci na polepszeniu jakości swojego życia. Będąc świadomym_ą skutków przewlekłego stresu możesz jeszcze szybciej podjąć działanie i poczuć się dobrze. Obserwuj to, co czujesz i nie bój się reagować – życie jest po to, aby się nim cieszyć!

Bibliografia:

  1. R. M. Sapolsky (2003). Pokonać stres. Świat nauki, str. 69-77
  2. Grabowska, L. WPŁYW STRESU NA WYKONYWANĄ PRACĘ. Problemy zatrudnienia w organizacjach str. 141-148. Polskie Towarzystwo Profesjologiczne.
  3. R. M. Sapolsky (2003). Pokonać stres. Świat nauki, str. 69-77
  4. R. M. Sapolsky (2003). Pokonać stres. Świat nauki, str. 69-77

Koszyk