close
close

DARMOWA DOSTAWA JUŻ W 24 GODZINY!

jak przestać się stresować?

Jak przestać się stresować? ABC stresu


Stres potrafi zmęczyć, a czasem nawet wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Wielu z nas chciałoby się go pozbyć raz na zawsze, jednak ciekawe jest to, że… czasem go potrzebujemy. Nieustannie towarzyszy nam w naszej codzienności: czy to podczas rozmowy o pracę, czy w trakcie wizyty u lekarza. Czasami stres daje nam mocnego kopa, a czasami paraliżuje i odbiera mowę. Czy to oznacza, że istnieją różne rodzaje stresu? Jak sobie z nim radzić?

Rola i rodzaje stresu

Stres potrafi być dokuczliwy nie bez przyczyny. Jego głównym zadaniem jest zmotywowanie nas do poradzenia sobie z niekomfortową sytuacją i zniwelowania nieprzyjemnego napięcia w ciele1. To dzięki niemu mamy siłę, aby w razie spóźnienia biec na autobus lub oddać raport na czas. Rodzaje stresu możemy podzielić na dwie grupy:

  • Eustres – to ten rodzaj napięcia, dzięki któremu zyskujemy motywację i jesteśmy w stanie zmobilizować się do działania. Objawia się jako delikatne napięcie, trwa krótko i jest przede wszystkim zdrowy;
  • Dystres – charakteryzuje się długotrwałym, silnym uczuciem napięcia. To on paraliżuje ciało i umysł, blokuje kreatywność i nie jest zdrową formą radzenia sobie z trudnymi zadaniami.

Przypomnij sobie kilka ostatnich sytuacji, w których odczuwałeś_aś napięcie. Którego rodzaju stresu doświadczyłeś_aś? Jeśli dystres towarzyszy ci w ważnych momentach życia, w dalszej części artykułu dowiesz się, jak przejąć nad nim kontrolę.

Treningi relaksacji – czy są skuteczne?

Na odczuwanie stresu składa się cały szereg reakcji fizjologicznych, w tym: rozszerzanie się źrenic, suchość w ustach, przyspieszony oddech i szybka praca serca2. Treningi relaksacji skupiają się przede wszystkim na tym, aby opanować i powstrzymać reakcje organizmu, co docelowo skutkuje także psychicznym uwolnieniem się od napięcia. To przede wszystkim opcja dla osób, które zmagają się z nieustannie podwyższonym poziomem stresu, są zabiegane i nie potrafią się zrelaksować.

Warto zwrócić uwagę na trening autogenny Schultza, który okazał się skuteczny w zwalczaniu niekorzystnych stanów emocjonalnych3. Polega on na autosugestii, czyli wywołaniu stanu spokoju i czystości umysłu poprzez kontrolowanie swojego ciała. Najczęściej przeprowadza się go w pozycji leżącej, zaczynając od swobodnego oddechu, po czym wykonuje się serię ćwiczeń, które mają przynosić uczucie ciężaru, zimna i ciepła poszczególnych części ciała oraz regulować pracę serca. Na początku treningi nie powinny przekraczać 30 minut, jednak, gdy już będziesz ćwiczyć regularnie, możesz stopniowo zwiększać zarówno długość trwania, jak i stopień ich zaawansowania. Przykładowe treningi autogenne Schulza można wyszukać na YouTube lub zapisać się na specjalny kurs z tej techniki relaksacji.

Jeśli potrzebujesz szybkiego rozluźnienia spróbuj 10-minutowej medytacji prowadzonej Patrycję “Nitya” Pruchnik, którą możesz znaleźć na naszym kanale na Youtube. Podczas tego treningu rozluźnisz swoje ciało i uspokoisz pędzące myśli, nieważne czy właśnie jesteś na przerwie w pracy, czy właśnie przygotowujesz się do snu. Aby dodatkowo zwiększyć efekt polecamy połączyć medytację z regularnym stosowaniem olejku CBD, który pomoże Ci osiągnąć życiową równowagę i uwolnić się od stresu.

Stres przed ważnym wydarzeniem – jak go opanować?

Wiesz, że niedługo czeka cię ważny moment i boisz się, że stres może cię sparaliżować? Psychoterapeuci pracujący w nurcie poznawczo-behawioralnym mają specjalną metodę radzenia sobie z takimi sytuacjami, stosowaną szczególnie w leczeniu fobii, panicznych lęków i ostrych reakcji na stres:

  1. Wyobraź sobie zdarzenie, które cię czeka. Może jest to ważne wystąpienie, albo stresująca wizyta u dentysty?
  2. Zastanów się, w którym momencie zaczynasz się stresować tym wydarzeniem. Może to być wieczór przed umówioną wizytą, lub podróż autem na wyznaczone miejsce.
  3. Rozłóż na czynniki pierwsze i podziel chronologicznie na podpunkty etapy, w których stres wzrasta, aż do finalnego zdarzenia. Określ, na ile w skali od 1 do 10 odczuwasz stres w danym momencie. Prawdopodobnie im bliżej określonej sytuacji, tym stres będzie się nasilał.
  4. Usiądź wygodnie, wycisz się i wyobraź sobie siebie podczas wykonywania pierwszego podpunktu (na przykład podczas podróży na miejsce). Pamiętaj o spokojnym oddechu i rozluźnieniu całego ciała. Jeśli będziesz w stanie wyobrażać sobie to zdarzenie, a jednocześnie nie odczuwać stresu na poziomie wyższym niż 3/10, przejdź do kolejnej części. Jeśli nie będziesz w stanie opanować stresu cofnij się o jedno zdarzenie i uspokój ciało.
  5. Powtarzaj to ćwiczenie, aż uda ci się dojść do ostatniego podpunktu i wyobrazić go sobie ze spokojem.

W tym ćwiczeniu kluczowa jest regularność: najlepiej rozpocząć je 1-2 tygodnie przed ważnym wydarzeniem i powtarzać 2-3 razy dziennie. Takie treningi pozwolą Ci się oswoić z tą sytuacją, a w efekcie odczuwać mniejszy poziom stresu. Pamiętaj też, aby w trakcie zdarzenia, tak samo jak podczas ćwiczeń, starać się kontrolować oddech i utrzymywać ciało rozluźnione.

Najważniejsza jest regularność

Treningi obniżające stres skutecznie pomagają odzyskać kontrolę nad własnym ciałem i obniżyć poziom napięcia. Jest tylko jeden ważny warunek: regularność. Tylko dzięki systematycznym ćwiczeniom i pracy włożonej w obniżenie napięcia jesteś w stanie uzyskać zadowalające efekty. Nie pozostało więc nic innego jak… zacząć zmianę już od dzisiaj!

BIBLIOGRAFIA
1. Lazarus RS, Folkman S. Stress, appraisal and coping. New York: Springer; 1984.

2. Everly G.S. Jun., Rosenfeld R.: Stres. Przyczyny, terapia i autoterapia. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1992

3. M. Ziółkowski. Świadoma regulacja napięcia emocjonalnego w nowoczesnym procesie dydaktyczno-wychowawczym. Niepubliczny zakład opieki zdrowotnej


* Poziom THC w sprzedawanych produktach nie przekracza 0,2%.
Prezentowany produkt nie jest przeznaczony do diagnozowania, leczenia lub zapobiegania jakiejkolwiek chorobie. Efekty zażywania produktów mogą się różnić.